Çiçekçilik hobisinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

çiçek makası
HOBİ OLARAK ÇİÇEKÇİLİK DOĞRU BİR SEÇİM MİDİR?

Çiçekçilik hobisi kesinlikle çok zevkli ve size iyi gelecek bir hobidir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki her hobide olduğu gibi çiçekçilik hobisinde de uzmanlaştıkça daha güzel, daha gösterişli ve daha çok beğenilen çiçek aranjmanları yapmaya çalışacaksınız. Başarılı bir çiçekçi, tasarım ilkelerini, renklerin gücünü ve ortaya çıkartacağı şahaser sonrası onu en uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlamak için nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmek zorundadır.

Çiçekler doğanın bir armağanıdır. Çiçekleri sevmeyecek bir kişi olabileceğini düşünemiyoruz. En özel günlerimizde bizi mutlu eden veya sadece varlığıyla, çok büyük bir aranjman olmadan sadece birkaç çiçek ile bizim kendimizi iyi hissetmemizi sağlayan doğanın en güzel armağanıdır. Çiçek vererek karşımızdaki insanı mutlu eder, o kişinin belki de en derin ve en ulvi duygularına hitap ederiz. Çiçekçilik hobisi size iyi geleceği gibi, para kazanmak isteyenler için de en zevkli yollardan biridir. Günümüzde Koketbloom- http://www.denicoo.com gibi bu işi profesyonel şekilde yapan çok az Firma bulunmaktadır. Dolayısıyla hayal kırıklığı yaşamak istemiyorsanız, profesyonel bir firmadan bu hizmeti almayacaksanız kendinizi bu alanda geliştirebilir ileri de bu zevkli hobiniz sayesinde para kazanır duruma gelebilirsiniz.

KURUTMA
HOBİNİZ İÇİN SAHİP OLMANIZ GEREKENLER NELERDİR

Çiçekçilik hobinizde bolca kullanacağınız ve işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracak bazı yararlı araçlar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Zanaat Makası
 • Şerit Makas
 • Çiçekçi bıçakları
 • Tomurcuk Bıçakları
 • Çiçek Bıçağı- Bu ürüne koketbloom sitesinden de ulaşabilirsiniz.
 • Demet Kesiciler
 • Bıçak çiçek sapı kesici
 • Tel kesiciler
 • Alüminyum Teller
 • Dekoratif Teller
 • Bağlama için ip ve teller
 • Zımba
 • Budama makası
 • Pense
 • Yapışkan bantlar
 • Eldiven
Çiçeğinizi Seçin ve Hazırlayın

Koketbloom canlı çiçek aboneliklerinden almadıysanız öncelikle tercihinizi koketbloom tarafından profesyonel bir şekilde hazırlanan çiçek aranjmanlarından yana kullanabilirsiniz. Eğer kendiniz tamamen u işin erbabı olmak istiyorsanız canlı çiçeklerinizi aldıktan sonra onları vazoya yerleştirmeden önce koketbloom uzmanları tarafından hazırlanan ipuçlarına göz atmanızı tavsiye ederiz;  https://denicoo.com/koketbloom-kutu-ciceklerinizi-uzun-sure-canli-tutmanin-pratik-rehberi/

Çiçek Aranjmanı Hazırlama İpuçları

Çiçekçilik bir sanattır. Dolayısıyla başlamadan önce aklınızda bir plan, renk seçimi ve nasıl bir birleşim ortaya çıkartmak istediğiniz konusunda bir plan yapmalısınız.

Çiçek aranjmanınızı yerleştireceğiniz alan çok önemlidir. Çiçek ve bitkilerinizin sayısına ve kapladığı alana göre vazo seçimini yapmanız gerekir.

Merkeze uzun çiçekleri etrafına ise kısa çiçekleri yerleştirin.

Boyutlara göre yerleşim yaptıktan sonra vazonuzun açısını değiştirin ve hangi açıdan daha şık görünüyorsa o açıda kalmasını sağlayın. İçine yeşillikleri yerleştirin en son olarak da aranjmanınızı patlatacak ve görsel olarak çok şık durmasını sağlayacak büyük ve daha gösterişli çiçekleri yerleştirin.

Eğer yeriniz kaldıysa yapraklar, bitkiler ve farklı dallarla aranjmanınızı son haline getirebilirsiniz.

Çiçekleriniz koyacağınız yerin çok fazla ısıdan uzak olduğundan emin olun.Saplarını belirli aralıklarla kesmeyi unutmayın ve çiçeklerinizi susuz bırakmayın.

Renk Seçimi

Çiçekleri ve yaprakları seçip plana göre bir kaba yerleştirdiğinizde çiçek aranjmanı süreci başlamış olur. Tasarımın en temel öğeleri renk, boşluk, çizgi, ışık, form, desen, doku ve boyuttur. Tasarım ilkeleri denge, kontrast, orantı, ritim ve ölçektir. Profesyonel bir çiçekçi, benzersiz bir canlı sanat eseri yaratabilir ve daha iyi bir tasarım ve renk eşleştirme fikirleri sayesinde eserini daha da etkili bir hale sokabilir. Renk, aranjman hazırlığında en önemli unsurlardan biridir. Bu sebeple renk uyumu ve renklerin etkileri konusunda temel de olsa bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Kırmızılar, portakallar ve sarılar genellikle parlak ve enerjiktir. Sıcak renkler, diğer renklere yol açar ve soğuk renklerden daha fazla görsel ağırlığa sahiptir. Maviler, yeşiller ve menekşeler genellikle sakin, huzurlu, dinlendirici etkiye sahip soğuk renklerdir. 

Soğuk renkler, sıcak renklerden daha az görsel ağırlığa sahiptir.

 

 

 

 

0
Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.