Çiçeklerin insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileri neledir

ÇİÇEKLERİN MUTLULUKLA BİR İLGİSİ OLMALI

Günümüzün yüksek teknolojili, bol stresli, mental olarak çok yoğun ve hızlı tempolu yaşam tarzının günlük hayatımıza zarar vermesiyle uzmanlar, stresi azaltmak için egzersiz ve diğer kişisel yaşam tarzı değişikliklerini tavsiye ediyor. New Jersey Eyalet Üniversitesi’nden Rutgers’da yapılan son davranış araştırmalarına göre, doğa bize duygusal sağlığı iyileştirmenin, kendimizi iyi hissetmenin ve aslında daha güçlü bireyler olmamızın en basit  yolunu sunuyor – çiçekler. Çiçeklerin varlığı, mutlu duyguların ortaya çıkmasına sebep olur, yaşam doyumu duygularını artırır ve sosyal davranışı normalde inanılanın çok ötesinde olumlu bir şekilde etkiler.

Rutgers Psikoloji Profesörü Jeannette Haviland-Jones, “Bu çalışmanın en heyecan verici yanı, insanların günlük ruh hallerini sağlıklı ve doğal bir şekilde nasıl yönetebileceklerine dair yerleşik bilimsel inançlara meydan okumasıdır” dedi.

Araştırma bulguları

 

Araştırma ekibi, katılımcıların çiçek almaya karşı davranışsal ve duygusal tepkilerini inceleyen 10 aylık bir çalışmada çiçekler ve yaşam doyumu arasındaki bağlantıyı araştırdı. Sonuçlar, çiçeklerin doğal ve sağlıklı bir ruh hali düzenleyicisi olduğunu gösterdi. Çiçekler insanlar üzerinde oldukça olumlu etkiler yaratıyor ve bu etkilerin içinde kişilerin hayata daha fazla bağlanmaları, yaşama karşı daha istekli olmaları gibi sonuçlar yer alıyor.Çiçeklerin mutluluk üzerinde anında etkisi bulunuyor. Tüm çalışma katılımcıları, çiçekleri aldıklarında “gerçek” veya “heyecanlı” gülümsemeler ifade ederek olağanüstü bir zevk ve şükran sergilediler. Bu tepki, tüm yaş gruplarında meydana gelen ortak bir davranış şekli oldu.Çiçeklerin ruh hali üzerinde uzun vadeli olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Spesifik olarak, çalışma katılımcıları çiçek aldıktan sonra daha az depresif, endişeli  hissettiklerini ve daha yüksek bir keyif ve yaşam doyumu duygusu sergilediklerini bildirdiler.Çiçekler bireyler arasında samimi bağlantılar kurar. Çiçeklerin varlığı, aile ve arkadaşlarla temasın artmasına neden oldu. Dr. Haviland-Jones, “Sağduyu bize çiçeklerin bizi mutlu ettiğini söylüyor” dedi. “Şimdi bilim, çiçeklerin bizi bildiğimizden daha mutlu etmekle kalmayıp, duygusal sağlığımız üzerinde güçlü olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.”

Gençlik pınarını unutun, yeni bilimsel araştırmalar çiçeklerin yaşlıların yaşlanmanın zorluklarıyla başa çıkmasına yardımcı olduğunu kanıtlıyor. Artık yaşlanma sürecinde daha mutlu hissetmek, yaşlılığın belirtilerini en aza indirmek ve yaşlılık endişeleri ile baş etmek çiçeklerin iyileştirici gücü ile çok muhtemel.

Paylaşım Alanı
Çalışma ayrıca insanların evlerinde çiçek sergilediği yerleri de araştırdı. Evin fuaye, oturma odası ve yemek odası gibi ziyaretçilere açık alanlarına yapılan düzenlemeler, çiçeklerin bir paylaşım sembolü olduğu izlenimini uyandırdı.

Dr. Haviland-Jones, “Çiçekler, bir odaya girenlerde olumlu duygusal duygular uyandırır” dedi. “Mekanı daha davetkar hale getiriyorlar ve paylaşım atmosferi yaratıyorlar.”

Arka fon
Çiçeklerin Duygusal Etkisi Çalışması, Jeannette M. Haviland-Jones, Ph.D., Psikoloji Profesörü, Proje Direktörü, New Jersey Eyalet Üniversitesi Rutgers İnsani Gelişim Laboratuvarı tarafından yürütülmüştür. Dr. Haviland-Jones, insan davranışında ve sözel olmayan duygusal sinyaller ve tepkilerde duygusal gelişimin rolü konusunda bir psikolog ve uluslararası kabul görmüş bir otoritedir.

Araştırma, birçok kişinin ortak bilgi olarak kabul ettiği şeye bilimsel bir temel ekliyor – çiçeklerin onları alanlar üzerinde güçlü ve faydalı bir etkisi bulunuyor. Çiçekleri alan kişiler, kendilerini sadece iyi hissetmekle kalmıyorlar aynı zamanda hissettikleri iyi duygular sayesinde mutluluk hormonlarının da artmasına sebep oluyor.

…BİR İNSANA VEREBİLECEĞİNİZ EN GÜZEL HEDİYE ÇİÇEKTİR. SADECE ÇİÇEK VERMEZSİNİZ, O KİŞİNİN MUTLU VE İYİ HİSSETMESİ İÇİN EN FAZLA İHTİYAÇ DUYDUĞU ŞEYLERİN TAMAMINI DA KENDİSİNE HEDİYE ETMİŞ OLURSUNUZ…

0
Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.