Çiçeklerinizi presleyerek en sevdiğiniz anları ölümsüzleştirebilirsiniz

KURUTMA
ÇİÇEKLERİNİZİ PRESLEYEREK EN SEVDİĞİNİZ ÖZEL ANLARI ÖLÜMSÜZLEŞTİRİN!

Preslenmiş çiçekler, en sevdiğiniz anları ölümsüzleştirmenin en basit ve bir o kadar da keyifli yoludur. İlkbahar ve yaz aylarında satın almış olduğunuz güzelim çiçeklerin çarpıcılığını neredeyse sonsuza kadar koruyabilirsiniz.

Bir buket kurutulmuş çiçekten farklı olarak, preslenmiş çiçekleri sanatsal değerleriyle korumak, onları çerçevelemek veya sergilemek hatta el yazısı kartlarının köşesine iliştirerek hediye ettiğiniz kişi için mükemmel bir yoldur. Üstelik bunu yapmak için özel bir alete veya zorlu bir eğitime de gerek bulunmamaktadır.  Çiçekleri bastırmanın birkaç farklı yöntemi bulunur ancak sadece birkaç malzeme ile işi kolayca halledebilirsiniz.

ÇİÇEKLERİNİZ HARİKA GÖRÜNÜRKEN PRESLEME İŞLEMİNİ YAPMAYA BAŞLAYIN!

Çiçek preslemeye başlamadan önce preslemeye karar verdiğiniz çiçeğin canlı ve harika göründüğünden emin olun. İster teni satın aldığınız buket isterseniz bahçenizden kopardığınız taptaze çiçekleri bu işlem için seçebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki presleyeceğiniz çiçeklerin canlı ve çok iyi görünüyor olması presleme işlemini yaptıktan sonra da bu şekilde görüneceği anlamına gelir. Siz yeter ki çiçeğinizin en canlı zamanında bu uygulamaya yapmaya karar verin.En iyi sonuçlar ve en canlı renkler için önce çiçeklerinizi uygun hale getirmelisiniz. Çiçeklerinizin saplarını kestikten hemen sonra suya daldırın, ardından sapları bir lavaboda suyun altında tutun ve en yüksek su emilimini sağlamak için bir açıyla yeniden kesin. Onları su ve çiçek besiniyle dolu  temiz bir vazoya yerleştirin.

Menekşeler , papatyalar ve tek yapraklı güller gibi doğal olarak düz çiçek açan çiçekler, preslemesi en kolay olanlardır. Ayrıca çok yapraklı güller veya karanfiller gibi tıknaz çiçekleri de kolaylıkla presleyebilirsiniz ancak bunlar daha uzun sürer ve biraz daha fazla dikkat ve özen gerektirir.

ÇİÇEKLERİ PRESLEMEK İÇİN GEREKENLER

Başlamadan önce, iş için doğru malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu öğelerin çoğunu evinizin çevresinde zaten bulacaksınız:

 • Nemi emmek ve kurumaya yardımcı olmak için gazete, kurutma kağıdı, yazıcı kağıdı, düz kahve filtreleri, düz karton veya düz, işlenmemiş yüz mendillerine ihtiyacınız vardır. Amaç, kararmayı önlemek için çiçekleri mümkün olduğunca çabuk kurutmaktır.
 • Kağıt havlulardan kaçının çünkü dokuları yapraklara yapışabilir. Nemi tuttuğu için mumlu kağıttan da kaçınmalısınız.
 • Hangisinin sizin ve seçtiğiniz çiçekler için en uygun olduğunu keşfetmek için presleme tekniklerini deneyin.
KİTAP YOLUYLA ÇİÇEKLER NASIL PRESLENİR?
 • Çiçekleri preslemenin en kolay yolu, emici kağıt ve ağır bir kitap veya telefon rehberi yoluyladır. Yapraklardaki, gövdelerdeki ve yapraklardaki pigmentler kağıdı lekeleyebilir, bu nedenle kitap değerliyse sayfaları preslenen bitkilerin her iki tarafında fazladan bir kağıt tabakasıyla koruyun.
 • Bu tekniği kullanarak baskı yapmanın iki yolu vardır: Çiçekleri iki kat düz, emici yazıcı kağıdı arasına yerleştirerek başlayın, ardından üstüne ağır kitaplar yerleştirin. Veya çiçekleri kitabın sayfaları arasına yerleştirin, birden fazla baskı arasında en az 1/8 inç bırakın. Kitabın üst kısmını bir tuğla veya başka bir ağır nesne ile tartın.
 • Çiçekleri kontrol etmeden önce bir hafta kurumaya bırakın. Bu noktada, emici malzemeyi değiştirmek isteyebilirsiniz. Tam kuruma için iki ila üç hafta bekleyin.

ÜTÜYLE ÇİÇEKLER NASIL PRESLENİR?
 • Kitap yöntemi gibi, çiçekleri iki emici kağıt parçası arasına bastırarak başlayın.
 • Ütüyü düşük ayarda ısıtın . Ütüdeki suyu boşaltın ve su eklemeyin (buharla daha fazla nem uygularsınız).
 • Çiçeği iki yaprak emici kağıt arasına yerleştirerek pres için hazırlayın. Çiçeği önce ağır bir kitapla düzleştirin, ardından kağıdı ve çiçekleri küçük bir masa üstü ütü masasına yerleştirin, ardından üst kağıdın üzerindeki ılık ütüyü 10 ila 15 saniye boyunca bastırın. Giysileri ütülerken yaptığınız gibi kayma hareketi yapmanıza gerek yok. Kağıdın 10 ila 15 saniye daha soğumasını bekleyin, ardından işlemi tekrarlayın. Çiçeğin sert ve kuru olup olmadığını görmek için kağıdı çok dikkatli bir şekilde kaldırarak ara sıra kontrol edin.

MİKRODALGA KULLANARAK ÇİÇEKLERE NASIL PRES UYGULANIR?
 • Çiçekler üzerinde yüksek ısı kullanmak, onların kahverengileşmesine neden olabilir, ancak aceleniz varsa kurutma işlemini hızlandırmak için bir mikrodalga fırın kullanabilirsiniz. .
 • Çiçeklere mikrodalga ile basarak en iyi sonuçları elde etmek için profesyonel bir mikrodalga çiçek presi kullanın. Çiçek presi üzerindeki talimatları izleyin, çiçeği iki adet emici kağıt arasına yerleştirerek ve 30 ila 60 saniyelik boşluklar kullanarak bitki materyalinin mikrodalga kullanımları arasında soğumasını sağlayın.
 • Veya çiçekleri bir kitabın içine yerleştirin (ciltinde metal olmadığı sürece!). Kitabı bir seferde 30 ila 60 saniye ısıtın, çiçeklerin ne zaman kuru olduğunu kontrol edin. Saplar arasında kitabın bir veya iki dakika soğumasını bekleyin. Kitabı bir seferde bir dakikadan fazla mikrodalgada pişirmeyin.
 • Çiçekler kuruduğunda, bir kitap veya ağır bir nesne ile geleneksel hava kurutma presiyle işlemi bitirin. Çiçeklerin bir veya iki gün içinde kurutma işlemi tamamlanmalıdır.

 

 

0
Gizlilik Ayarlarınız
Web sitemizi ziyaret ettiğinizde, tarayıcınız aracılığıyla, genellikle çerezler biçiminde belirli hizmetlerden bilgi depolayabilir. Burada gizlilik tercihlerinizi değiştirebilirsiniz. Lütfen bazı tanımlama bilgilerini engellemenin web sitemizdeki ve sunduğumuz hizmetlerdeki deneyiminizi etkileyebileceğini unutmayın.